Niniwa w rękach Państwa Islamskiego

Fakty są faktami. Sytuacja polityczna w Iraku jest bardzo ciężka i zmienna, ale monitorowana przez nas na bieżąco. Dżihadyści z Państwa Islamskiego zajęli Mosul, który na dzień dzisiejszy nie jest już bezpiecznym miejscem. Pragnienie, żeby dojechać tam w nadchodzącym roku, jest w nas. Jednakże, Pan Bóg w swoim miłosierdziu dał nam wszystkim rozum i zdrowy rozsądek.

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu nawołuje do miłosierdzia, przeżywamy rok miłosierdzia, miłosierdzie będzie tematem ŚDM w Krakowie, a Pan Bóg w Starym Testamencie okazał miłosierdzie grzesznemu miastu Niniwie. Dlatego też, obranie przez nas za cel miasta Niniwy jest bardzo naturalne. Jednakże wartości, którymi się kierujemy są sprzeczne z narażaniem życia. Intencją wyprawy 2015 był szacunek dla ludzkiego życia. NINIWA i wszystkie jej dzieła propagują życie. My propagujemy życie.

Co zatem z jubileuszową wyprawą NINIWA Team? Wyprawa może wyjechać, obierając za cel Niniwę, lecz wcale do niej nie dojechać. Prawdziwy cel wyprawy jest w każdym z uczestników. Nie jest to punkt na mapie świata, do którego trzeba dojechać za wszelką cenę. Ważna jest intencja. Niniwa jako cel jest bardzo atrakcyjnym pomysłem, jednakże NIE będziemy do niego dążyć ślepo, bez myślenia. O. Tomasz Maniura OMI powtarza to na każdej wyprawie, średnio trzy razy dziennie: cokolwiek robicie, myślcie! Na dzień dzisiejszy, rowerzyści NINIWA Team na pewno nie zbliżyliby się do terenów ogarniętych konfliktem i nie dojechaliby do Niniwy.

Wyprawa wyruszy za 8 miesięcy. To co możemy robić już teraz, to modlić się o pokój.